PalmSource greide ikke å utvikle Palm OS videre slik det var tenkt, og de greide heller ikke å finne nye kunder som ønsket å satse på plattformen i sine enheter. Faktisk var det ikke en eneste produsent, inkludert Palm, som satset på Palm OS-versjonen Cobalt (Palm OS 6).
Palm var i en vanskelig situasjon. Andre smartphone-systemer, primært Symbian og Windows Mobile, gjorde raske fremskritt. For å produsere konkurransedyktige Treo og Centro smartphones var Palm nødt til å komme på banen som softwareprodusent igjen eller velge en annen plattform. De valgte begge løsninger.
PalmSource ble etterhvert kjøpt av japanske Access Co og de videreutviklet Palm OS. Systemet ser ut som gode gamle Palm OS, men har fått vesentlige forbedringer siden det er utviklet på Linux-plattformen. Nye funksjoner er bl.a. ekte multitasking, forbedret grafikk, navigasjon med én finger, og mye mer.
Les mer om denne historien og se hvilke planer Access har for Palm OS.

