«Apple utviklet Safari for å bringe nyskapning, hastighet og åpne standarder tilbake til nettleserne, og i dag tar Safari et nytt steg videre», sa Philip Schiller, Apples Senior Vice President for Worldwide Product Marketing.
«Safari 4 er den raskeste og mest effektive nettleseren for Mac og Windows. Safari 4 integrerer webstandardene HTML 5 og CSS 3 på en fin måte, og baner vei for neste generasjon interaktive Internett-programmer»
Safari 4 har hele 150 nye funksjoner. Blant annet har nettleseren støtte for mange nye webstandarder, bl.a. HTML 5 media tags, CSS animation og CSS effects. I tillegg har den fått støtte for plugins, på samme måte som Firefox. Dermed kan du installere spesiell funksjonalitet, slik som f.eks. Web Developer Toolbar osv.




